Pierwsze instalacje gazowych pomp ciepła już pracują

Firma Schwank, jako prekursor energooszczędnych systemów grzewczych dla obiektów wysokokubaturowych, wprowadziła do swojej oferty gazowe pompy ciepła, umożliwiające wydajne ogrzewanie i chłodzenie obiektów przemysłowych.

Poszerzenie oferty stanowi odpowiedź na coraz ostrzejsze wymagania, jakie stawia się przed powstającymi obiektami przemysłowymi. Obostrzenia dotyczą zarówno funkcjonalności, jak i efektywnego wykorzystania powierzchni. Sprostanie wyżej wymienionym wymaganiom, w tym utrzymania odpowiednich warunków temperaturowych zimą i latem oraz często zmieniającym się regulacjom prawnym, są dla projektantów i właścicieli hal nie lada wyzwaniem.

 

Pompy ciepła są już powszechnie stosowane do ogrzewania i chłodzenia budynków jednorodzinnych, ale czy technologia ta może być równie skuteczna w przypadku budynków typowo przemysłowych?

 

Wzrost zapotrzebowania na instalację w domach prywatnych pomp ciepła jest spowodowany kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest zmieniający się klimat, który pociąga za sobą konieczność klimatyzowania pomieszczeń w okresie letnim. Dlatego stosowanie tej technologii jest już praktycznie standardem w przypadku nowego budownictwa. Sytuacja zaczyna wyglądać podobnie również w sektorze budownictwa wysokokubaturowego. Według najnowszych szacunków, popyt na urządzenia klimatyzujące podobne powierzchnie wzrośnie w najbliższym czasie kilkukrotnie.

 

Jednym z powodów nadchodzącej zmiany jest konieczność utrzymania stałej temperatury wewnątrz hal w okresie letnim i zimowym. Gazowa pompa ciepła spełnia obydwie funkcje: chłodzenie w lecie i ocieplanie zimą. Jedno urządzenie jest w stanie zagwarantować nam efektywne ogrzewanie gazowe i dużo wydajniejsze klimatyzowanie pomieszczeń niż znane dotychczas, konwencjonalne rozwiązania. Energooszczędność i kompleksowość są tym, co stanowi o wartości tego urządzenia.

 

W obiektach przemysłowych   stosuje się dwa typy pomp : silnikowe  gazowe pompy ciepła, lub gazowe pompy absorpcyjne, których wydajność dla chłodzenia  jest znacznie mniejsza niż w przypadku pomp silnikowych,  i są dobierane przede wszystkim do ogrzewania jako priorytet.

 

Jaka technologia stoi za pompami gazowymi GHP?

 

Do napędu zespołu sprężarek pracujących w wysokowydajnym układzie pompy ciepła ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego VTF, wykorzystywany jest silnik spalinowy zasilany gazem. Ciepło powstające w wyniku pracy silnika wykorzystywane jest w tym układzie przede wszystkim jako źródło ciepła zasilającego obieg pompy ciepła w trybie ogrzewania. Pozwala także na wyeliminowanie strat związanych z procesem odszraniania parownika, które powstają w tradycyjnych układach elektrycznych pomp ciepła. Natomiast w trybie chłodzenia całe ciepło może być wykorzystywane do darmowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

 

Silnik spalinowy zastosowany w układzie GHP różni się od standardowych konstrukcji stosowanych w branży motory-zacyjnej. Zaprojektowano go w Centrum Badawczo - Rozwojowym TOYOTA, specjalnie w tym celu. Urządzenie pracuje

w cyklu Millera, który charakteryzuje się skróconym suwem sprężania oraz niższym ciśnieniem sprężania, a co za tym idzie również niższymi temperaturami spalania. Taka konstrukcja umożliwia znaczne podniesienie wydajności silnika oraz redukcję emisji NOX, w porównaniu z tradycyjnymi silnikami spalinowymi pracującymi w cyklu Otto. Silnik w układzie GHP może być zasilany gazem ziemnym lub LPG. Wysoka wydajność układu pompy ciepła, jest dodatkowo zwiększana poprzez zastosowanie modulacji obrotów silnika i współpracę z dołączanymi za pomocą sprzęgieł elektromagnetycznych sprężarkami, w zależności od bieżącego obciążenia układu.

 

Dodatkowa przewaga urządzenia tkwi w tym, że w przypadku stosowania pomp zasilanych elektrycznie, mogą wystąpić dodatkowe koszty, związane z poborem większej ilości energii elektrycznej z sieci.

 

Mając na uwadze wskazane wyżej korzyści, firma Schwank zdecydowała się wprowadzić do swojej oferty najbardziej zaawansowany i wydajny produkt, jakim są gazowe pompy ciepła.

 

W tym roku zrealizowaliśmy wykonanie  kompletnego systemu grzewczo-klimatyzacyjnego dla dwóch obiektów - poniżej opis realizacji.

 

  • CEI Cosmetics Stryków

Kaskada dwóch  pomp ciepła GHP 25 HP wraz z instalacją wewnętrzną, której zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury wewnątrz powierzchni produkcyjnej w zakresie do 25°C.

 

  • Phoenix Pharma Ożarów

Kaskada dwóch pomp GHP 25 HP i dziesięć jednostek wewnętrznych wysokiego sprężu oraz promienników wysokosprawnych calorSchwank, pracujących w układzie biwalentnym.

 

Zastosowanie promienników i pomp ciepła w jednym układzie pozwala zoptymalizować proces utrzymania stałej temperatury wewnątrz hali, co przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Instalacja utrzymuje temperaturę na stałym poziomie oraz kontroluje wilgotność względną, co jest niezwykle ważne ze względu na bardzo restrykcyjne normy składowania farmaceutyków. Układ zarządzany jest  poprzez centralny  sterownik programowalny, a dzięki wykorzystaniu magistral cyfrowych pozwala bardzo precyzyjnie kontrolować temperaturę, wilgotność i zużycie gazu.

 

Instalacje  zostały oddane do eksploatacji na przełomie maja i czerwca tego roku. Miniony sezon letni był bardzo dobrą okazją do przetestowania w.w. aplikacji ze względu na rekordowe temperatury odnotowane w lipcu i sierpniu, które  przekraczały +37/38°C. Układy sprawdziły się doskonale w tych warunkach, utrzymując temperaturę w halach na zakładanym poziomie. Ponadto stosując gaz jako główne źródło zasilania układu klimatyzacji, nasi klienci uniknęli problemów wynikających z ograniczeń dostaw energii elektrycznej.

 

 

 


 

SYSTEMY OGRZEWANIA

Heizsysteme-Berater von Schwank

SERWIS

Service von Schwank für alle Heizsysteme

POMIAR ZUZYCIA ENERGII

Energierechner von Schwank

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Click here for more information
OK